| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Tonking |
| Certification: | Halal Kosher Haccp |
| Model Number: | TK-L-Arginine-L-Pyroglutamate |
| Minimum Order Quantity: | 1kg |
| Packaging Details: | 1kg/bag, 25kg/drum or customized |
| Delivery Time: | 3-5 work days |
| Payment Terms: | Western Union,MoneyGram,T/T,D/A |
| Supply Ability: | 2000kg/month |
| Product Name: | L-Arginine-L-Pyroglutamate | Purity: | 99% |
|---|---|---|---|
| Grade: | Food Grade | CAS No.: | 56265-06-6 |
| Package: | 1kg Per Bag, 25k Per Drum | Shelf Life: | 2 Years |
Best Price Supply L-Arginine-L-Pyroglutamate CAS 56265-06-6
What is L-Arginine-L-Pyroglutamate?
L-Arginine-L-Pyroglutamate (also known as Arginine Pidolate or Arginine PCA) is a salt compound formed by combining two amino acids: L-Arginine and L-Pyroglutamic acid (also called 5-oxo-L-proline).
The combination creates a stable, crystalline powder where L-arginine is paired with a pyroglutamate anion. This pairing offers potential synergistic effects that may differ from taking either amino acid alone.
L-arginine-L-pyroglutamate can effectively increase the level of human hormones, enhance the function of human muscles and ligaments, and increase explosive power during exercise.
| L-Arginine-L-Pyroglutamate | |
| Chemical Name | L-Arginine-L-Pyroglutamate |
| CAS No. | 56265-06-6 |
| Molecular Formula | C11H21N5O5 |
| Molecular Weight | 303.3149 |
| Grade |
Food grade |
| Shelf Life |
24 months |
| Application | widely used in food and medicine fields, healthcare supplements |