| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Tonking |
| Certification: | Halal Kosher Haccp |
| Model Number: | TK-Silk Sericin Powder |
| Minimum Order Quantity: | 1kg |
| Packaging Details: | 1kg/bag, 25kg/drum or customized |
| Delivery Time: | 3-5 work days |
| Payment Terms: | Western Union,MoneyGram,T/T,D/A |
| Supply Ability: | 1000kg/month |
| Product Name: | Silk Sericin Powder | Appearance: | Light Yellow To Off-white Powder |
|---|---|---|---|
| Grade: | Cosmetic Garde/Food Grade | Sericin Powder: | Soluble In Water |
| Application: | Food Field, Cosmetic Field | Package: | 1kg Per Bag, 25k Per Drum |
| Highlight: | food grade sericin powder,pure silk sericin powder,natural sericin cosmetic material |
||
Wholesale Price 100% Natural Sericin Powder Food Grade Pure Silk Sericin Powder
What is Sericin?
Sericin is a natural, water-soluble protein derived from the silkworm cocoon (Bombyx mori). Unlike fibroin (the structural core of silk fiber), sericin acts as a natural adhesive coating that surrounds and protects the silk filaments. In recent years, food-grade sericin has gained attention as a functional bioactive ingredient for nutraceuticals and functional foods.
Silk sericin powder is a colloidal protein coated on the outer layer of silk. A slight yellow powder, easily soluble in water.
| Silk Protein Products | |
| Product Name | Characteristics |
| Silk Amino Acids | MW:90, water-soluble mixed amino acids, white powder |
| Silk Peptide Powder | MW:500 and 10000,water-soluble polypeptide, White powder |
| Silk Fibroin Powder | MW:250000, high molecular silk fibroin protein, slightly soluble in water |
| Silk Sericin Powder | A colloidal protein that covers the silky outer layer of silk, soluble in water |
Functional Properties of Silk Sericin Powder
Antioxidant activity – Helps scavenge free radicals (in vitro studies)
Moisture retention – Can improve texture and water-binding capacity in food systems
Metal chelating – May bind trace metal ions
Hypoallergenic potential – Considered mild; however, individuals with silk protein sensitivity should exercise caution
Silk Sericin Powder Potential Applications in Food
Nutritional supplements – Capsules, tablets, or powder sticks
Protein enrichment – Smoothies, protein shakes, health bars
Functional beverages – Clear protein-fortified drinks
Bakery & confectionery – As a humectant or film-forming agent
Edible coatings – For fruits or nutraceuticals (requires further process validation)