| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Tonking Biotech |
| Certification: | ISO, HACCP, KOSHER,HALAL |
| Model Number: | TK-Freeze Dried Mango Fruit Powder |
| Minimum Order Quantity: | 1kg |
| Packaging Details: | 1kg/bag, 25kg/fiber drum |
| Delivery Time: | 3-5 working days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 3000kg per month |
| Appearance: | Yellow Powder | Grade: | Food Grade |
|---|---|---|---|
| Part Used: | Fruit | Dried Method: | Freeze Dried |
| Application: | Food And Beverage | Shelf Life: | 24 Months |
Wholesale Price 100% Natural Pure Freeze Dried Mango Fruit Powder Nice Flavor No Sugar & Additives
Freeze-dried mango powder is made from 100% ripe mangoes using vacuum freeze-drying technology. This process removes moisture while preserving the fruit’s natural color, flavor, aroma, and nutrients — without the use of heat.
Freeze Dried Mango fruit powder is widely used in food and beverages.
|
Product Name:
|
Freeze Dried Mango Fruit Powder
|
|
Product specification:
|
Fruit powder |
|
Appearance:
|
Yellow fine powder with characteristic odor.
|
| Drying method | Freeze dried |
| Shelf life | 24 months |
|
Storage:
|
keep in cool and dry place, well-closed, away from moisture or direct sunlight.
|
Key Features of Freeze Dried Mango Powder
100% Natural: No added sugar, preservatives, or artificial flavors.
Rich in Nutrients: Retains vitamins (especially Vitamin C), dietary fiber, polyphenols, and antioxidants.
Intense Mango Flavor: Concentrated natural sweetness and fruity aroma.
Fine Texture: Light, fluffy powder with a bright yellow-orange color.
Low Moisture Content: Typically below 5%, ensuring a long shelf life.
Not Water-Soluble: Ideal for dry blends and baked goods; not recommended for clear drinks.
Spray Dried Fruit Juice Powder/ Freeze Dried Fruit Powder
| Apple powder | Mango powder |
| Banana powder | Watermelon powder |
| Orange powder | Raspberry powder |
| Pear powder | Cherry powder |
| Pineapple powder | Passion Fruit Powder |
| Kiwi powder | Peach powder |
| Strawberry powder | Blueberry powder |
| Grapefruit powder | Tangerine powder |
| Grape powder | Coconut powder |
| Lemon powder | Cranberry powder |
| Loquat powder | Hami melon powder |
Spray Dried Vegetable Powder/Vegetable Raw Powde
| Carrot powder | Wax gourd powder |
| Tomato powder | Purple potato powder |
| Pumpkin powder | Wheat Grass Powder |
| Broccoli powder | Barley Grass Powder |
| Spinach powder | Celery powder |
| Cucumber powder | Broccoli powder |
| Red Beet root powder | Kale powder |
| Cabbage powder | Purple cabbage powder |
| Asparagus powder | Black corrot powder |
| Yam powder | Purple corn powder |
| Taro flour | Alfalfa powder |