| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Tonking |
| Certification: | ISO, HACCP, KOSHER, HALAL |
| Model Number: | TK-Wild Dagga Extract |
| Minimum Order Quantity: | 1kg |
| Packaging Details: | 1kg/bag, 25kg/drum or customized |
| Delivery Time: | 3-5 working days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 3000kg per month |
| Appearance: | Brown Yellow Powder | Part Used: | Fruit |
|---|---|---|---|
| Mesh Size: | 80 Mesh | Extract Ratio: | 4:1~10:1 |
| Application: | Health Supplements | Shelf Life: | 24 Months |
| Highlight: | Leonotis Leonurus extract powder,Wild Dagga plant extract,Lion's Ear extract 4:1 |
||
Natural Plant Extract Leonotis Leonurus Lion's Ear Wild Dagga Extract Powder 4:1 10:1
Wild Dagga (scientific name Leonotis leonurus), also known as Lion's Tail, is a South African shrub traditionally valued for both its medicinal properties and mild psychoactive effects.
Wild Dagga has a long history of use in Southern African traditional medicine.
|
Product Name:
|
Wild Dagga Extract |
| Part Used | Fruit |
|
Spec./Purity:
|
4:1~10:1 |
|
Appearance:
|
Brown yellow powder
|
| Grade | Food grade |
|
Shelf Life:
|
24 months
|
|
Package:
|
1kg/ Bag, 25kg/Fiber Drum
|
|
Application
|
1. Functional foods
2. Healthcare supplement 3. Medicine field
4. Cosmetics
|